Jak jsou doutníky vyráběny a jaké známe formáty.
Jak vlastně vzniká doutník?
Doutník tzv. long filler je odedávna ručně výráběný mistovský kousek, který si zaslouží pozornost a čas při konzumaci. Jak ale vlastně doutník vzniká?
Vše začíná semínkem: z lžíce smene vyroste 5 akrů doutníkového tabáku. Když přijde čas sklizně začnou pracovníci plantáže sbírat listy. Vždy odpspda nahoru. Nejjemnější chuť mají listy zvané Valdo. Listy ve středí části rostliy se nazývají Seco a mají středně silnou chuť. A nakonec Ligero jsou listy vystavené slunci a jejich chuť je tudíž nejvýrzanější.
Listy se sváží a nechají vyvěsit a vysušit na cca 8 týdnů.
Listy fermentují, nebo-li zrají. Během této doby se z tabáku uvolňuje amoniak a jiné přírodní látky. Špatně fermentovaný tabák nechutná dobře, je ostrý a často zhasíná.
Doutník se skládá ze tří částí: krycí list, vázací list a náplň. Náplň může být směsí více druhů tabáku a ta se balí do vázacího listu a následně se formuje aby získala požadovaný formát. Poslední fází výroby doutníku je opatření krycím listem. Nakonec se doutníky uchovají ve speciální místnosti a zrají.
Doutníky resp. tabák může také zrát v sudech po alkoholu což mu dává nový rozměr.
Jaké jsou formáty doutníků?
Většina výrobců si označuje své doutníky svými označeními, ale přesto mnoho doutníků má jednotné názvosloví ( robusto, churchill apod.)
Upozornění:
Tato stránka obsahuje tabákové výrobky a alkohol. Vstupem potvrzujete, že je vám více jak 18 let.