Počet položek: 0 0,- CZK

Perdomo Fresco Sun Grown Torpedo a čokolády Jordi´s

Spárovali jsme doutník Perdomo Fresco s krycím litem Sun Grown a tabulku řemeslné čokolády Jordi´s. Jde to k sobě?

 

 Perdomo logo 

 

 

Doutník Perdomo Fresco Sun Grown ve formátu Torpedo je doutník, který slibuje minimálně hodinu kouření. Pravděpodobně s ním však strávíte hodinu a půl a možná i víc. Odvděčí se vám plynulým hořením, vynikajícím tahem, komplexní avšak nekomplikovnou chutí a střední silou. Pojďme však popořádku...

     

Torpedo jak má být

Více než 16 cm délky a prstýnek velikosti 54 dává tušit, že toto je doutník relaxační a pohodový a proto jsem ho zvolil jako průvodce kombinace nebo-li párování s čokoládami Jordi´s. 

Doutník je to skvělé konstrukce, krycí list Sun Grown a náplň z nikaraguiského tabáku jesou perfektně utažené, tah je příkladný, ani jednou doutník nezhasl a každé potažení přinášelo dostatek dýmu. Jediné co bych vytkl je, že nedržel popel. 

Od kořenitosti k zemitosti

Zapálil jsem doutník tradičně tryskovým zapalovačem Perdomo, ořízl jsem cutterem Visol také od Perdomo. Ještě před zapálením jsem párkrát potáhl a v chuti se hned hlásil jemný pepř a kořenitost. Peprnost jsem cítil i chvíli po zapálení, ale poměrně rychle ustoupil a nastoupila středně silná zemitost bez širokého chuťového pásma. Ale pozor, to není kritika. To je u Fresca Sun Grown naopak to, co očekávám. Příjemnou chuť tabáku bez sladkých tónů. 

Prstýnek jak z pouti? 

Upřímně se musím přiznat, že prstýnek řady Fresco na mě působí jako výkladní skříň obchodu o vánocích. Leské kroužky s písmenm P.... Poprvé když jsem ho viděl, tak se mi vyloženě nelíbil a vůbec mi nezapadal do konceptu značky Perdomo. Později jsem si zvykl a teď se mi vlastně už líbí...
Je totiž opravdu moc pěkně zpracovaný. Lehce embossovaný nápis Perdomo Fresco a jakoby otrhaný okraj podtrhují cílení na "moderní" kuřáky.

  

Doutník pro pohodovou relaxaci

Tak bych v jedné větě zhodnotil Perdomo z řady Fresco s krycím listem Sun Grown. Nic vás neruší a velmi pravděpodobně se k doutníku vrátíte i díky ceně, která je pro takto velký doutník vyloženě příjemná. 

Značka: Perdomo
Země původu: Nikaragua
Formát doutníku: Torpedo
Doba kouření: 60 - 75 min.
Délka (inch): 6 1/2
Délka (cm): 16,51
Ring Gauge (inch): 54
Ring Gauge (cm): 2,14
Typ balení: Bundle
Ks v balení: 25

Doutník jsem v této recenzi kombinoval s řemeslnou čokoládou Jordi´s a rumy Appleton Estate Signature, Doorley´s 14 Y.O. a R.L. Seale´s.

 

  

Řemeslná čokoládovna Jordi´s Chocolate je prvním výrobcem řemeslné čokolády v ČR. Na čokoládu jsem nikdy moc nebyl. Jasně, dám si občas nějakou tyčinku, nebo kousek běžně prodávané čokolády, ale nikdy to nebylo o tom, že musím mít doma čokoládu a tlumit jí chuť na sladké. 

Když mě oslovil Jiří Stejskal z Jordi´s Chocolate s dotazem jak to vidím s párováním čokolády s tím, že jeho kombinace doutníku a čokolády moc mile překvapila, odpověděl jsem, že doplnění doutníku o něco sladkého (rum, čokoláda, cola) je poměrně běžné. Slovo dalo slovo a degustační balíček byl u mě. 

Dokonalé balení

Tabulka čokolády se vám dostane do rukou zabalená do graficky skvělého tvrdého papíru. Je to taková skládanka, kterou drží pohromadě kovová sponka, takový malý nýtek. Graficky je balení umělecké dílo. Uvnitř najdete základní informace k tabulce, kterou máte před sebou a také způsob výroby a zpracování kakaových bobů. Samotná tabulka je v celofánovém sáčku.

Zkoušel jsem tyto čokolády:

  • MLČ (mléčnou s 53%)
  • Porcelana (limitovaná tmavá se 75%)
  • Chuao (limitovaná tmavá se 75%)
  • Tanzania (limitovaná se 75%)
  • TMA (77%)

Nejvíce mě zaujala TMA. Jde o opravdu silnou čokoládu ve které se ale projevila nejen síla kakaa, ale i jakoby třešňové, nebo višňové tóny. Tanzania v sobě nese také stopy lesního ovoce a to nejen podle popisku. Další dvě tmavé čokolády byly samotné také skvělé. Mléčná si nesla dlouhou mléčně-smetanovou dochuť. U té si musíte chvilku zvyknout, že je sice mléčná, ale jinak než čokolády vyráběné masově. Není zdaleka tak sladká.

A jak to šlo dohromady s doutníkem?

Skvěle. Kousek čokolády jsem nechal rozpustit v ústech, potáhl, poválel dým na jazyku a pomalu vyfoukl. Chuť čokolády podtrhla tabákovou chuť doutníku a ten naopak "nakopl" aftertaste čokolády. Několikrát jsem postup opakoval a bavilo mě to čím dál víc. 

Záměrně jsem pro párování volil doutník, které podle mě nemá sladké tóny v chuti. Do budoucna to však zkusím i s doutníkem s výrazně sladkým chuťovým profilem a samozřejmě s madurem, kde čekám ještě zajímavější výsledek.

   

Třetí do party

Kam dál posunout degustaci? Přibrat nějaký dobrý alkohol. Nabízela se whisky a rum. Sáhl jsme po rumu, resp. rumech. Opět záměrně rumy nesladké. První byl Appleton Estate Signature. Přímočarý rum, který jsem si oblíbil je blend rumů s průměrným stářím 4 roky. Jako první sklenička splnil co měl: naladil mě na další. Doušek rumu přišel po vyfouknutém dýmu kdy doznívala chuť doutníku a čokolády.

Druhým rumem, který jsem zvolil byl R.L.Seale´s z degustační sady od Warehouse #1. Opět méně sladký rum, silně chutnající po whiskey v sudech po níž zrál. Třetí rum byl Doorly´s 14 Y.O. ze stejné sady. Tento rum se mi zdál pro párování doutníku a čokolády jako nejlepší. Je v něm cítit trocha sladkosti (nejspíš po Madeiře) a také stopa čokolády. Doušek tohoto rumu oživil už odeznívající chuť tmavé čokolády Jordis a celý chuťový oblouk skvěle zakončil. 

Co říci závěrem...?

Skvělé. Určitě to zkuste, přidejte poctivou silnou čokoládu ke svému doutníku a zkoumejte, zamýšlejte se nad novými chutěmi a předešvím užívejte! 

Martin Wagner
xdoutniky.cz

 

Perdomo Fresco Sun Grown Torpedo a čokolády Jordi´s - 1988512 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací
Potvrzení zletilosti

Upozornění:

Tato stránka obsahuje tabákové výrobky a alkohol. Vstupem potvrzujete, že je vám více jak 18 let.